Jak sobie radzić z hejtem w sieci?

Niewyraźnie mówi… Jak ona wygląda… O czym ona pisze…. Czym ona się zajmuje, nie nadaje się do tego….. Niech lepiej pójdzie do normalnej pracy…

Często bywa tak, że bardzo mocno przeżywamy fakt bycia przez kogoś skrytykowanym. Negatywne opinie oznaczają , że zwróciłaś uwagę szerszej publiczności. Prawda jest taka, że jeżeli chcesz działać w internecie to musisz mieć twardy tyłek i grubą skórę. Działając w sieci, publikując treść, nagrywając wideo, będziesz mieć do czynienia z różnymi osobami. Nastaw się na to i naucz się z tym żyć. Pamiętaj, że hejt dotyczy szczególnie tych, którzy wychodzą ponad przeciętność. I nie mówię tutaj o krytyce konstruktywnej, bo ona jest potrzebna i u mnie mile widziana, ale o tej, która podcina skrzydła i odbiera pewność siebie. Miałaś już z tym problemem styczność?

Na początku pocieszę Cię! Jeżeli ktoś Cię hejtuje i dostajesz bezpodstawne komentarze, to znaczy, że dobrze Ci idzie! W sieci jest wiele ludzi, wiele charakterów. Obserwuję wiele osób, które prowadzą duże profile w sieci na różnych platformach społecznościowych i wszyscy mają tak samo. Mają hejt! To nie jest tak, że każdy Cię będzie lubiał – nie do każdego trafisz ze swoim przekazem i to jest OK! Najważniejsze jest to abyś docierał do swojej grupy odbiorców.  1. Nigdy nie rezygnuj ze swoich działań. Nie pozól aby ktoś podcinał ci skrzydła i odebrał odwagę, chęci do realizacji swoich planów. Nie ograniczaj się i nie bój pisać, co naprawdę myślisz. Nie poddaj się opinią innych aby nie popaść w nijakość. Jeśli działasz w internecie (blogujesz, prowadzisz swój biznes online), to zawsze znajdzie się ktoś słaby kto będzie chciał Cię skrytykować. Najważniejsze to robić swoje.
  2. Nie reaguj! Studz emocje! Ten kto wstawia hejterskie komentarze tylko czeka na twoją reakcje. Oni walczą o twoją uwagę i w czasie tej walki są naprawdę bezwzględni. Jak tylko widzą, że ktoś zaczyna z nim dyskusje, celowo podgrzewają dalszą potyczkę słów. Więc najlepsze co możesz zrobić, to zareagować z uśmiechem! Tego na pewno nie będzie się spodziewał. Uśmiechnij się i pożycz mu wspaniałego dnia i idź dalej. Wiem, że może to być czasem trudne i często mamy ochotę się bronić, tłumaczyć i łagodzić sytuację, ale najczęściej nie ma to żadnego sensu. Piszę o tym, ponieważ sama kiedyś reagowałam na takie zaczepki. Teraz mam świadomość, że jest to nieuniknione i podchodze do tego ze spokojem.
  3. Blokuj! Nie dawaj przyzwolenia na ubliżający hejt od razu reaguj. Jeśli ktoś komentuje wyzwiskami pod twoimi treściami, w wiadomościach prywatnych, nie dyskutuj, nie daj się wciągnąć w dyskusje. Blokuj, takie osoby już nigdy nie zobaczą tego co piszesz.

PAMIETAJ Ty również jesteś widoczny w sieci. Więc nie reaguj agresywnie, nie wypluwaj jadu, bo nawet jeśli wygrasz potyczkę na zjadliwe komentarze, to twój profil będzie zapamiętany jako agresywny, negatywny, a to odstraszy osoby, które przyszły po pozytywne emocje. Tam gdzie nie ma publiczności, hejterzy przestają komentować i uciekają na inny profil.

  1. Koncentruj się na swoich prawdziwych odbiorcach! Skupiaj się na tych osobach, które doceniają to, co robisz. Na tych, którzy pozytywnie komentują. Na tych, którym możesz pomóc, bo tego potrzebują. Wiem jak boli, gdy ktoś nas krytykuje, ale po co sobie psuć humor kilkoma osobami, które znalazły się u nas przypadkowo. Lepiej skupić się na swoich prawdziwych odbiorcach.

Za każdym razem gdy, ktoś ma coś więcej do powiedzenia na twój temat, zadaj sobie następujące pytania:

  • Co on/ona o mnie wie?
  • Co wie na dany temat?
  • Czy sprawdzał/a na własnej skórze?
  • Gdzie obecnie jest i czy ja też tam chce być?

PAMIĘTAJ!

Jeśli chcesz wyjść poza przeciętność, przestań słuchać tych, którzy nie zrobili tego i stoją w miejscu! 

A gdy będziesz mieć wątpliwości co do swojego działania – przypomnij sobie DLACZEGO zaczęłaś i dokąd zmierzasz !

Pozdrawiam

Magdalena Gwóźdź

Recent Post

Signup Newsletter