Negatywne nastawienie – jak sobie z nim radzić?

Kiedy zaczęłam interesować się rozwojem osobistym i zaczęłam pracować nad sobą, odkryłam teorię która odmieniła wszystko. Zdałam sobie sprawę z tego, że to ja wszystkim steruje i ode mnie zależy jak zareaguje na czynniki zewnętrzne i jak będę się dziś czuć.

W szkole neurocoachingu, w której ukończyłam certyfikacje Coacha dowiedziałam się, że podstawowym, celem ludzkiej egzystencji są pozytywne emocje, czyli bycie szczęśliwym , a jedyną przeszkodą na drodze do szczęścia i pozytywnych emocji są negatywne emocje. Wynika z tego, że całe życie sprowadza się do eliminowania negatywnych emocji.

Okazuje się, że największymi wrogami moimi, Twoimi i każdej innej osoby są wszelkiego rodzaju negatywne emocje.

Gdybyśmy tylko mogli całkowicie się ich pozbyć, nasze umysły automatycznie wypełniłyby się pozytywnymi emocjami, spokojem, radością i poczuciem szczęścia.

Problem tkwi jednak w tym, że negatywne emocje tj. zawiść, strach, rozgoryczenie, zazdrość, zwątpienie, słowa i opinie innych ludzi  głównie wynikają z  obwiniania.

Jak to jest z tym obwinianiem?

Człowiek nie jest w stanie odczuwać negatywnych emocji bez obwiniania innych o swoje nieszczęście. Winimy rodziców, rodzeństwo, partnerów  życiowych, szefów, ludzi, którzy nas okłamali, zranili, oszukali czy wykorzystali.

– Obwiniamy bogatych za ubóstwo.

– Tych, którzy odnoszą sukcesy, winimy za porażki.

– Opozycje polityczną obarczamy odpowiedzialnością za całe zło na świecie.

– Jednak najczęściej obwiniamy ludzi za to, że sprawili nam cierpienie czymś, co zrobili lub czego zaniechali.

W jaki sposób można przestać obwiniać innych ludzi??

Metoda, która działa w stu procentach. To wzięcie odpowiedzialności za swoje emocje! Za to jak się czujesz. Bo każda emocja jest kreowana przez jakąś twoją myśl. Zapamiętaj:

Wyjaśniając bliżej znaczenie tego wyrażenia. Oznacza to, to że każda twoja myśl jaką masz na dany temat wpływa na twoje emocje, na to jak się czujesz. A to jak w danym momencie się czujesz wpływa na to jak działasz i jak postępujesz w danej sytuacji.

Więc jeśli chcesz przestać obwiniać innych. Zamień negatywne myśli na pozytywne. Wydawałoby się proste! A jednak takie nie jest. Gdy kiedykolwiek poczujesz  złość albo coś cię zasmuci, wypowiedz słowa : „Jestem odpowiedzialny”.

To zdanie to wspaniały neutralizator. Kiedy mówisz: „Jestem odpowiedzialny” to twoje negatywne emocje natychmiast ulegają wyłączeniu, zupełnie tak samo jak gaśnie lampa, kiedy wyszarpujesz wtyczkę z gniazdka. Nie można powiedzieć : „Jestem odpowiedzialny” i jednocześnie odczuwać złości, niepokoju czy przerażenia.

Słowa „Jestem odpowiedzialny” sadzają cię z powrotem w fotelu kierowcy. Umożliwiają ci przejęcie całkowitej kontroli nad własnym życiem, przemieniają cię z ofiary w zwycięzcę, z osoby słabej i niepewnej w silną i samodzielną. Słowa „Jestem odpowiedzialny”, jeśli powtarza się je bez końca, są w stanie przeprogramować twój umysł i przemienić cię w pozytywnego, silnego, niezależnego człowieka.

SUKCES CZY PORAŻKA?

Mózg każdego człowieka jest wyposażony w mechanizm sukcesu oraz w mechanizm porażki. Niestety mechanizm porażki działa w ramach ustawień domyślnych. Włącza się nam automatycznie aktywując tendencję do negatywnego myślenia.

Najczęściej kiedy zostajemy sami ze sobą, np. w domu, za kierownicą, oglądając serial lub gdy jesteśmy w domu mamy skłonność do automatycznego pogrążania się w myśląc o tym, co nas denerwuje lub unieszczęśliwia.

Jest to najczęstszy również temat rozmów z przyjaciółmi i bliskimi. Mówimy o tym przy stole w trakcie rodzinnego posiłku, a w nocy nie możemy przez to dobrze spać.

Jak uruchomić mechanizm sukcesu?

Mechanizm sukcesu uruchamia – cel! Włączasz ten mechanizm, kiedy przejmujesz pełną odpowiedzialność za swoje życie, a potem poświęcasz się czemuś, na czym ci zależy i czego naprawdę pragniesz.

A więc zamiast wykorzystywać swój genialny umysł do szukania uzasadnień dla swojego negatywnego nastawienia do osób, które według ciebie odpowiadają za twoją obecną sytuację, użyj go, by znaleźć argumenty potwierdzające tezę, że to ty ponosisz odpowiedzialność za wszystko, co wydarzyło się w twoim życiu, oraz za to, co dzieje się w nim teraz.

Na sesjach coachingowych, które prowadzę ludzie czasem opowiadają o tym jak ich małżonkowie lub partnerzy przeszkadzają im w osiągnięciu sukcesu, mówią im przykre rzeczy, nie szanują ich.

Przypominam im wtedy, że to oni byli odpowiedzialni za zaistniałą sytuację. To oni zdecydowali się na to partnerstwo. To oni z akceptacją znoszą te wszystkie okropne rzeczy, które zrobili czy mówili ich partnerzy i wciąż są odpowiedzialni.

Bez względu na wszystko od teraz zacznij ponosić odpowiedzialność za to, co robisz. Jeden z sekretów szczęścia polega na tym, by nigdy nie smucić się ani nie złościć, z powodu czegoś, na co nie ma się wpływu. A przecież nie mamy już wpływu na to, co się wydarzyło w przeszłości. Jedyne co możesz zrobić z bolesnym doświadczeniem, to wyciągnąć z niego lekcje, a potem dać sobie z tym spokój. Zaakceptuj stu procentową odpowiedzialność.

W sumie możesz zrobić coś jeszcze lepszego. Przeanalizuj sytuację, która wciąż Ci doskwiera, i zastanów się, jak twoja własna postawa mogła się przyczynić do tego, co się wydarzyło. Zamiast nieustannie rozmyślać o tym co ktoś zrobił lub czego nie zrobił, skup się przede wszystkim na tym, jaką rolę w tym, co się stało, odegrało twoje zachowanie.

W momencie kiedy akceptujesz odpowiedzialność i uświadamiasz sobie własny wkład w dane wydarzenie, negatywne emocje ulatują. Coś, co złościło Cię przez miesiące, lata, w jednej chwili rozpływa się w powietrzu jak dym papierosowy w przestronnym pomieszczeniu, po czym znika bez śladu.

Kiedy obwiniasz innych za coś, co zrobili lub czego nie zrobili, pozwalasz im kontrolować twoje emocje na odległość. Dajesz im pozwolenie, by cię krytykowali, umniejszali twoją wartość i wywoływali w tobie gniew. Czy taki był twój cel? Posłuchaj mądrych słów Walta Whitmana, który powiedział:

Kiedy bierzesz pełną odpowiedzialność to przejmujesz całkowitą kontrolę nad swoim życiem. Po prostu jednym śmiałym krokiem przechodzisz z dzieciństwa w dorosłość. Stajesz się panem okoliczności, a nie ich ofiarą. Negatywne myślenie znika bez śladu i pozostają jedynie pozytywne emocje, które wzbogacają i ulepszają twoje życie.

Więc PODEJMIJ DECYZJĘ!

Zdecyduj już teraz, że przejmujesz stuprocentową odpowiedzialność za to, kim jesteś lub kim się staniesz. To może być najpoważniejsza i najbardziej emocjonująca decyzja w twoim życiu. Kiedy ją podejmiesz, zyskasz wolność robienia tego, co chcesz, i dążenia do tego, o czym marzysz.

NIGDY WIĘCEJ WYMÓWEK!!!

Recent Post

Signup Newsletter